Letizia Perillo

Letizia Perillo

Letizia Perillo, Campania Luigi Vanvitelli Üniversitesi (Napoli, İtalya) Diş Hekimliği Fakültesi’nde profesör ve dekan, NEBEOP Mezuniyet Sonrası Ortodonti Programı Başkanı, Multidisipliner Tıbbi-Cerrahi ve Diş Hekimliği Uzmanlıkları programında Ortodonti Anabilim Dalı Başkanıdır. Akdeniz Ortodontik Entegrasyon Projesi (MOIP) Başkanı, İtalyan Ortodonti Derneği’nin (SIDO) Eski Başkanı, 2020-25 Dünya Ortodontistler Federasyonu (WFO) Yürütme Kurulu Üyesidir.

WFO, AAO, EHASO, EOS, SIDO ve CH Tweed Foundation üyesi ve çeşitli dergilerin Yayın Kurulu üyesidir.

Letizia Perillo, 1986 yılında Tıp ve Cerrahi bölümünden mezun oldu ve 1989 yılında Napoli Üniversitesi Federico II’de Ortodonti alanında uzmanlaştı. Ortodonti eğitimini 1993 yılında Michigan Üniversitesi’nde yüksek lisans programında ve 1997 yılında Floransa Üniversitesi’nde İnterseptif Ortodonti alanında doktora yaparak tamamladı. 400’e yakın bilimsel yayının, 9 kitap ve 10 kitap bölümünün yazarı ve ortak yazarı, ulusal ve uluslararası kurs ve kongrelerde konuşmacıdır. Başlıca araştırma konuları erken tedavi, çekimsiz tedavi, dudak damak yarıkları, dentofasiyal ortopedi ve genetiktir.


Konuşma Özeti
Sınıf III Maloklüzyonun Erken Tedavisi

Büyüyen çocuklarda dişsel-iskeletsel Sınıf III maloklüzyonlar ortodontide en zorlu problemlerden biri olmaya devam etmektedir.
Sınıf III maloklüzyonlar, yüzün orta ve/veya alt üçte birini, bazen kafa tabanını da içeren, negatif overjet ve konkav profil ile karakterize edilen ve şiddetli vakalarda şekil bozukluklarına dönüşen uyumsuzluklardır. Büyümekte olan hastalarda erken tedavi, stabil uzun dönem sonuçların belirsizliği nedeniyle literatürde tartışılmaktadır. Sınıf III dişsel-iskelet uyumsuzluğunu erken dönemde tedavi etmek için çeşitli tedavi alternatifler geliştirilmiştir. Bu klinik sunum, splintler, Sınıf III elastikler ve chincup’tan oluşan SEC III protokolüne odaklanacaktır. Büyüme ve gelişimi devam eden olgularda Sınıf III maloklüzyonun erken tedavisinin etkinliği ve faydaları analiz edilecek ve ideal zamanlamanın önemi tartışılacaktır.

Top